انگیزهمقالات

فوت‌های کوزه گری وارن بافت برای موفق شدن در سرمایه‌گذاری

0
وارِن بافِت، مرد 85 ساله آمریکایی و یکی از ثروتمندان دنیاست که همیشه در لیست پولدارترین افراد جهان دیده می شود. او القاب “پیشگوی اوماها”، “جادوگر اوماها” و “دانای اوماها” دارد و هوش بالای او در سرمایه گذاری سبب موفقیتش شده است. در ادامه با تاب روان همراه باشید تا 24 پند وارن بافت برای پولدار شدن را عنوان کنیم.
وارن بافت را می توان موفق‌ترین و پولدارترین سرمایه گذار دنیا دانست. مطمئن باشید هر کلک و ترفندی را به کار بگیرید، حریف وارن بافت نخواهید شد. این گرگ پیر به قدری مهار است که می تواند در بیابان از زیر سنگ هم پول در بیاورد. البته او با وجود سرمایه 60 میلیاردی خود، سبک زندگی مقتصدانه‌ای دارد.
وارن بافت بسیار متواضع بوده و همانند دیگر افراد پولدار قیافه نمی گیرد. او بخش زیادی از سرمایه خود را به همراه بیل گیتس در مسیر انسان دوستی خرج کرده است.
بافت به راحتی می تواند تمام مفاهیم پیچیده‌ی اقتصادی را به زبان ساده و قابل فهم بیان کند. او سهام دار اصلی و رئیس شرکت Berkshire Hathaway است و در شرکت‌های دیگر چون کوکاکولا و IBM نیز سهام دارد. در ادامه‌ی مقاله با چندین پند از وارن بافت رو به رو می شوید که در جلسات سهامداران شرکتش عنوان کرده است. این غول بزرگ سرمایه گذار، مسیر موفقیت خود را فاش کرده و فوت و فن‌های سرمایه گذاری را با ما به اشتراک گذاشته است.

 

زندگی از نگاه وارن بافت
1. در زندگی باید چند کار را درست انجام دهید تا از کلی کار غلط دور باشید. 
2. تصور کنید در قایقی زندگی می کنید که مدام سوراخ می شود. اگر انرژی‌تان را صرف رفتن به قایق دیگری کنید، بهتر است تا این که وقت و انرژی خود را روی گرفتن سوراخ‌ها بگذارید.
3. برای دست یابی به نتایج شگفت انگیز، نیاز نیست حتماً کارهای فوق‌العاده‌ای انجام دهید.
آنچه از تاریخ یاد می گیریم این است که دیگران از تاریخ درس نمی گیرند.
4. زنجیره‌ی عادت‌ها به قدری سبک است که احساس نمی شود تا وقتی که از سنگینی زیاد قابل شکستن نباشد.
5. ظاهراً انسان خصلتی دارد که همیشه می‌خواهد لقمه را دور سر خود بچرخاند.
6. هیچ چیز به اندازه خروارها پول مفت، عقلانیت را آرام نمی کند.
7. 20 سال زمان نیاز است تا شهرتی برای خود دست و پا کنید، اما 5 دقیقه طول می کشد تا آن را خراب کنید. اگر همیشه به این فکر باشید، تمام کارهایتان متفاوت انجام خواهد شد.
8. با کسانی معاشرت کنید که بسیار بهتر از شما هستند. همکارانی داشته باشید که اخلاقشان بهتر از شماست. مدت زیادی نمی‌گذرد تا شما هم همانند آن‌ها شوید.
9. چند سال قبل بن گراهام به من یاد داد هزینه چیزی است که پرداخت می کنی اما ارزش چیزی است که می گیری. تفاوت ندارد راجع به سهام حرف بزنیم یا جوراب. من تمایل دارم جنس با کیفیت را وقتی بخرم که قیمت آن پایین آمده است.
تفکر وارن بافت درباره سرمایه‌گذاری                                                                                                               
1. خلق و خو مهم‌ترین اصل در سرمایه گذاری موفقیت آمیز است و این مسئله هیچ ارتباطی به هوش و ذکاوت ندارد. برای این کار نیاز به خلق و خویی است که فرد نه از همراه شدن با مردم خیلی خوشحال شود و نه حرکت در خلاف جهت سبب رضایتش شود.
2. سرمایه گذاری موفق نیازمند زمان، نظم و صبر و حوصله است. بدون توجه به این که چقدر استعداد و تلاش دارید، انجام برخی کارها وقت می خواهد. همان طور که نمی توان با 9 زن باردار، بچه‌ای را یک ماهه به دنیا آورد.
3. من هیچ وقت نخواستم از روی مانع دو متری بپرم، بلکه همواره به دنبال موانع 30 سانتی متری بودم تا بتوانم از آن‌ها بالا بروم.
4. بازار در زمان کوتاه، همانند مسابقه‌ی محبوبیت است و در بلند مدت، مانند باسکول.
5. به ندرت فرصتی پیش می‌آید. پس هر وقت فرصتی فراهم شد از آن بیشترین بهره را ببرید.
6. تنوع بخشی در مقابل نادانی قرار گرفته است. البته این جمله برای افرادی که می دانند چه کاری انجام می دهند، چندان معنا ندارد.
7. اگر نمی خواهید سهام خود را برای 10 سال نگه دارید، حتی 10 دقیقه هم آن را حفظ نکنید.
8. نکته‌ی اصلی در سرمایه گذاری این است که بدانید صنعت موردنظرتان چه تأثیری روی جامعه دارد و چقدر رشد می کند. باید بدانید هر شرکت چقدر در رقابت با بقیه جلوتر است و تا چه زمانی می تواند پیشگام بماند.
9. من سرمایه گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم زیرا سرمایه گذارم.
بهتر است شرکت موفقی را به قیمت خوب بخرید تا این که شرکت خوبی را با قیمت بالایی بخرید.
فوت‌های کوزه‌گری وارن بافت                                                                                                            
5 فوت کوزه گری وارن بافت، حقیقتی از زندگی و سرمایه گذاری را به زبانی ساده بیان می کند.
1. اکنون به شما می گویم چطور ثروتمند شوید. تمام درها را ببندید. هر زمانی که دیگران حریص بودند شما ترسو شوید و هر وقت دیگران ترسو شدند شما حریص شوید. واقعیت به همین سادگی است، رمز اصلی سرمایه گذاری این است که وقتی قیمت پایین بود بخر و وقتی بالا رفت بفروش.
2. به دانشجوها می گویم، وقتی به سن من رسیدید وقتی موفق خواهید شد که تمام افرادی که می خواهید دوستتان داشته باشند، واقعاً دوستتان بدارند. پول اصل زندگی نیست، این جمله را وارن بافت می گوید که از مال دنیا کم ندارد.
3. تفاوت انسان‌های موفق و واقعاً موفق این است که آدم‌های واقعاً موفق به همه چیز نه می گویند. افراد موفقی چون استیو جابز، بیل گیتس و وارن بافت موفقیت خود را با قدرت تمرکز شان به دست آورده اند.
4. خیلی‌ها با قرض کردن به زمین خورده‌اند. نیاز نیست در این دنیا از کسی قرض بگیرید. اگر باهوش باشید، می توانید پول زیادی در آورید، بدون این که از کسی قرض کنید. دلایل زیادی برای موفقیت وجود دارد، اما علت شکست معمولاً چند چیز است؛ پس از شکست به قدر موفقیت عبرت بگیرید.
5. هر سرمایه گذار باید بتواند تجارت خود را به درستی ارزیابی و تحلیل کند. حتماً نباید سرمایه گذار هر شرکتی که می شوید تخصص مربوط به آن حوزه‌ی کاری را داشته باشید یا در چند حوزه متخصص باشید. تنها باید بتوانید تمام شرکت‌ها را در حد فهم خود تحلیل کنید. ابعاد این دایره چندان مهم نیست، اما اطلاع از محدوده‌ی آن لازم است.
پیتر لینچ درباره سرمایه گذاری می‌گوید “چیزی را بخرید که از آن اطلاع زیادی دارید”. وارن بافت هم تقریباً همین نظر را دارد اما می گوید مهم این است که بتوانید شرکت‌ها را ارزیابی کنید و وارد کارهایی که از آن‌ها سر در نمی آورید نشوید.

 

منبع: یوکن

۸ نشانه‌ی افراد موفق

مقاله قبلی

۵ کتاب انگیزشی که شما را برای اقدام کردن ترغیب می‌کند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *