انگیزهمقالات

هر کاری در چه ساعتی از روز با موفقیت بیشتری انجام می‌شود؟

0
آیا برای شما هم پیش آمده با شور و اشتیاق فراوان از خواب بیدار شوید و یک روز کاری را شروع کنید؛ اما شب که به رختخواب می روید احساس کنید اصلاً روز مفیدی نداشته و کار زیادی انجام نداده‌اید. در بیشتر اوقات کاری که انجام می دهید مسئله نیست بلکه زمان انجام آن مهم است. با تاب روان همراه باشید تا این مسئله را به طور دقیق موشکافی کنیم.
گاهی تمام ساعات صبح را با پاسخ دادن به ایمیل‌ها می گذرانید؛ بنابراین بعدازظهر انرژی زیادی برای انجام کارهای خیلی مهم نخواهید داشت. در ادامه‌ی مقاله قصد داریم بهترین زمان برای انجام هر کاری را مورد بررسی قرار دهیم و در نهایت به یک زمان‌بندی اصولی و باارزش برسیم.
بهترین زمان برای ورزش: قبل از صبحانه
آیا می خواهید چند کیلویی لاغر شوید؟ توصیه می کنیم با لباس ورزشی بخوابید، با دوستانتان قرار بگذارید با هم به ورزش بروید، در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید. هر کاری می توانید برای بیدار شدن و ایجاد انگیزه‌ی ورزش صبحگاهی انجام دهید.
تحقیقات نشان می دهد ورزش صبحگاهی، خصوصاً قبل از صبحانه، بهترین ورزش برای لاغری و کاهش وزن است. ارین برادوین معتقد است دلیل تأثیرگذاری ورزش صبحگاهی روی کاهش وزن و افزایش انرژی این است که بدن از همان ابتدای صبح روی چربی سوزی تنظیم می شود.
بهترین زمان برای سرو قهوه یا چای: بعد از ساعت 9:30 صبح
پیشنهاد می کنیم بلافاصله بعد از بیدار شدن یا رفتن به محل کار به سراغ فنجان قهوه یا لیوان چای نروید. اگر چنین عادتی دارید، هر چه سریع‌تر این رویه را تغییر دهید.
یک دانشجوی دکترای عصب شناسی می گوید بهترین زمان برای نوشیدن قهوه بعد از ساعت 9:30 صبح است زیرا کورتیزول، هورمون استرس که وظیفه تنظیم انرژی بدن را به عهده دارد معمولاً بین ساعت 8 و 9 صبح ترشح بیشتری دارد پس شما نیازی به خوردن قهوه و تحریک آن ندارید.
زمان انجام کارهایی که تمرکز زیادی می‌خواهد: در بهترین ساعت بیولوژیکی بدن
بهترین زمان بیولوژیکی بدن (BPT) واژه‌ای است که توسط سم کارپنتر، نویسنده‌ی کتاب “از سیستم کار بکشید” اعلام شده است. بهترین زمان بیولوژیک بدن، زمانی از روز است که بدن دارای بیشترین سطح انرژی است. پس BPT هر فرد متفاوت از دیگری است.
هر کسی نمی داند BPT بدنش چیست. کریس بیلی، نویسنده‌ی کتاب “پروژه‌ی بهره‌وری” راه حلی برای این منظور پیشنهاد کرده است.
بیلی، کافئین و الکل را از برنامه‌ی غذایی خود کنار گذاشت، میزان شکر دریافتی بدنش را کم کرد و از هیچ زنگ هشداری برای بیدار شدنش استفاده نکرد. او به مدت سه هفته میزان انرژی خود را در هر ساعت یادداشت کرد. در نهایت به این نتیجه رسید، BPT های او بین ساعت 10 صبح تا ظهر و 5 تا 8 بعدازظهر هستند.
بعد از اطلاع از BPT خودتان، برنامه روزانه‌ی خود را تغییر دهید به طوری که سخت‌ترین و اصلی‌ترین کارها را در طول ساعت‌های BPT انجام دهید.
زمان مناسب برای مصاحبه‌های کاری: یکشنبه ساعت 10:30 صبح
اگر می خواهید برای مصاحبه قرار بگذارید، یک شنبه ساعت 10:30 صبح را انتخاب کنید. قطعاً این روز و ساعت برای مصاحبه کننده هم بهترین زمان است. مراقب باشید در ابتدا یا انتهای روز یا بلافاصله قبل یا بعد از ناهار قرار نگذارید.
بهترین زمان برای استراحت: اواسط صبح
به تازگی پژوهشی انجام شده که اعلام می کند بهترین زمان برای استراحت و زنگ تفریح اواسط صبح است. این بدین خاطر است منابع ذهنی فرد معمولاً بعد از بیدار شدن در بالاترین سطح خود قرار دارد. این منابع در طی روز استفاده می شوند. پس اگر استراحت به ابتدای روز کاری، یعنی اواسط صبح، موکول شود تجدید قوا آسان‌تر خواهد بود.
در این تحقیق گفته شده است، نیاز نیست در مدت زنگ تفریح فعالیت غیر کاری انجام دهید. همین که کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید و خودتان آن را انتخاب کرده‌اید کافی است.
در بین شرکت کنندگان، افرادی که در ساعات نزدیک به صبح استراحت کردند و در طول آن فعالیت‌های موردعلاقه‌شان را انجام داده بودند تنش فیزیکی کمتر و احساس رضایت شغلی بیشتری را گزارش کرده‌اند.
بهترین زمان برای چرت روزانه: بین ساعت 2 تا 3 بعدازظهر
پژوهشی توسط کلینیک مایو انجام شده که نشان می دهد، اواسط بعدازظهر بهترین زمان برای چرت روزانه است. این بدین دلیل است که افراد بعد از ناهار کمی احساس خواب آلودگی یا کاهش سطح هوشیاری دارند و احتمال تداخل خواب روزانه با خواب شبانه در این ساعات از دیگر ساعت‌های بعدازظهر کمتر است.
کلینیک مایو پیشنهاد می کند بیشتر از 10 الی 30 دقیقه چرت روزانه نداشته باشید وگرنه دچار خستگی و خمودگی خواهید شد.
بهترین زمان برای برگزاری جلسه: یکشنبه ساعت 3 بعدازظهر
نتایج یک تحقیق نشان می دهد ساعت 3 بعدازظهر یکشنبه (دومین روز هفته‌ی کاری) بهترین زمان برای تشکیل جلسات تیمی است، زیرا زمانی است که احتمالاً تمام اعضا حاضر می شوند. در مقابل، ابتدای روز بدترین زمان برای برگزاری جلسه مشخص شده است.
کیت هریس، پژوهشگر ارشد این تحقیق می گوید: “باید به افراد برای آماده شدن زمان بدهیم. اگر جلسه را ساعت 9 صبح برگزار کنیم، شرکت کنندگان یا بدون آمادگی وارد جلسه می شوند یا روز قبل را به آماده سازی برای جلسه سپری می کنند.”
انجام کارهای خلاقانه: وقتی خسته هستید
شاید تصور کنید کارهای خلاقانه را باید وقتی کاملاً هوشیار و پرانرژی هستید انجام دهید، اما پژوهش‌ها خلاف آن را ثابت می کند.
به تازگی تحقیقی روی دو گروه از دانشجویان دوره‌ی کارشناسی انجام شده که نشان می دهد گروهی که بازی کامپیوتری نیازمندِ تمرکز بالا انجام می دادند نسبت به گروهی که بازی ساده‌تر انجام می دادند خلاقیت بیشتری داشتند.
پژوهشگران می گویند دلیل این مسئله آن است که تمرکز از نیروی بازدارندگی ذهن شرکت کنندگان می کاهد و ذهن آن‌ها را برای پالایش اطلاعات غیرضروری از ناخودآگاهشان توانمند می سازد.
منبع: یوکن

لغات روانشناسی ۶

مقاله قبلی

چگونه حال دلم رو خوب کنم؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *