انگیزهحذف افکار منفیمقالات

۱۳ رفتاری که وقت خود را هدر می‌دهیم و از مسیر موفقیت جا می‌مانیم

0
افرادی که در مدیریت زمان ناموفق عمل می کنند، معمولا مرتکب اشتباهات متداولی می شوند. به سادگی نمی توان عادت مدیریت زمان را در خود ایجاد کرد. موفقیت یا عدم موفقیت ما به این بستگی دارد که چطور از زمان در دسترس خود استفاده کنیم. با تاب روان همراه باشید.
برای ایجاد عادت مدیریت زمان، لازم است از انجام کارهایی که برنامه زمان بندی را به تعویق می اندازد اجتناب کنید. در این مقاله به 13 رفتاری اشاره می کنیم که برخی افراد با انجام آنها زمان خود را به بدترین وجه ممکن مدیریت می کنند و از مسیر موفقیت باز می مانند.
1. عادت به برنامه‌ریزی برای انجام کارهایشان ندارند
برخی ها تصور می کنند جدول زمانی تنها برای افراد سختگیر و مقید است. شاید به خودتان بگویید همه چیز تحت کنترل من است و می توانم کارها را بدون داشتن هیچ برنامه ی مشخصی انجام دهم؛ اما حقیقت چیز دیگری است. داشتن برنامه ی زمانی برای دست یابی به موفقیت لازم است. برنامه ریزی دقیق به شما کمک می کند دقیقا بدانید چه کاری باید انجام شود، نتایج کارتان را ثبت کنید و کارهای خود را با اولویت بندی انجام دهید.
بدون داشتن یک برنامه ی مشخص، زمان زیادی از دست خواهید داد و در پایان روز، به یاد کارهایی می افتید که باید انجام می دادید و فراموش کرده اید.
2. کارهای خود را یادداشت نمی‌کنند
یادداشت کردن کارها با داشتن برنامه رابطه ی مستقیم دارد. لازم است همه چیز را نوشت. باید کاری که می خواهید انجام دهید، کاری که انجام داده اید و کارهایی که فرصت انجام آنها را نداشته اید، بنویسید. مهم نیست از گوشی، تقویم یا هر چیز دیگری استفاده می کنید، فقط بنویسید.
3. به آسانی حواس‌شان پرت می‌شود
در لحظه زندگی کردن بسیار مهم است. گاهی داشتن این ویژگی به شما امکان می دهد در مواجهه با موانع غیر قابل پیش بینی انعطاف پذیر باشید و از زندگی لذت بیشتری ببرید؛ پس از تمام فرصت های پیش بینی نشده استفاده کنید و زندگی موفقی در پیش بگیرید.
ممکن است در لحظه زندگی کردن، باعث حواس پرتی تان شود و شما را از مسیر دست یابی به اهداف بازدارد. افراد ناموفق نمی توانند روی کاری که در حال انجام آن هستند تمرکز کنند و گاهی تصمیمات اشتباهی در مورد مدیریت زمان می گیرند.
شاید ناگهان عکس یک بچه پنگوئن بامزه را ببینید و ناگهان به خودتان بیایید که تمام روز مشغول تماشا و سرچ کردن عکس حیوانات در اینترنت بوده اید؛ پس در این صورت دچار عدم تمرکز هستید.
4. کارها را مدام به تعویق می‌اندازند
خیلی از افراد مدام انجام کارها را عقب می اندازند، البته به تعویق انداختن کارها برای مدیریت زمان، کار چندان بدی نیست؛ اما اگر این کار تبدیل به عادت شود، باید در عملکرد خود تجدیدنظر کنید. اگر به طور مرتب کارها را عقب بیندازید، کارهایتان روی هم انباشته می شود. در این وضعیت به خودتان می گویید بالاخره این کارها را انجام می دهم، اما هر روز کارها بیشتر و بیشتر می شوند. اگر دچار چنین مشکلی هستید، برای خود یک انگیزه ی قوی پیدا کنید و دست به برنامه ریزی بزنید.
5. برای انجام کارها، عادت خاصی ندارند
برخی افراد عادت های مثبتی دارند که در طول روز به آنها انگیزه ی بیشتری برای انجام کارها می دهد. برای مثال، نوشیدن قهوه بعد از بیدار شدن، انجام یوگای صبحگاهی یا گوش دادن به یک آهنگ ملایم؛ همین کارهای جزئی شما را برای یک روز شاد و پرانرژی آماده می کند.
6. برای خود اوقات فراغتی ندارند
آیا وقت استراحتی برای خود در نظر می گیرید یا تمام ساعات روز مشغول کار و فعالیت هستید؟ به این فکر کنید آیا واقعا می توان به موفقیت رسید در حالیکه زندگی تان بدون هیجان باشد؟ شاید پاسخ تان مثبت باشد؛ اما در این صورت، هدف از این همه کار و تلاش چه خواهد بود؟
بسیار خوب است برای خودتان اوقات فراغتی در نظر بگیرید؛ البته اوقات فراغت هم باید با برنامه ی زمانی باشد. اگر مشغله ی زیادی دارید و نمی توانید اوقات شاد و پرهیجانی برای خود فراهم کنید، احتمالا موفقیت تان خیلی دوام نخواهد داشت.
افراد ناموفق بیش از توان شان کار می کنند و ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه مدت به موفقیت برسند، اما قطعا در بلند مدت به بی هدفی و احساس بی ارزشی دست خواهند یافت.
7. توجهی به تعطیلات پایان هفته ندارند
برای آخر هفته ی خود برنامه داشته باشید، حتی اگر مجبور شدید در خانه یک فیلم سینمایی یا مستند ببینید، حتما این کار را انجام دهید. با برنامه ریزی برای آخر هفته ها، مدیریت زمان را به دست می گیرید و استراحت کافی می کنید تا خود را برای انجام وظایف بزرگ در طول هفته آماده کنید.
8. هیچ هدفی در زندگی ندارند
آیا می دانید هدف اصلی شما از زندگی چیست؟ هدف ماهانه؟ هدف سالانه؟ داشتن هدف، باعث می شود در مسیر صحیح قرار گیرید. حتی اگر نتوانید در مدت زمان مشخص به اهداف خود برسید، حداقل تلاش خود را کرده اید و این خود گام بزرگ و ارزشمندی است.
9. قادر به اولویت‌بندی کارها نیستند
اولویت بندی بسیار مهم است، باید این کار را برای پول، شغل و زندگی شخصی تان انجام دهید. البته اولویت بندی در مورد استفاده از زمان نیز اهمیت دارد. اگر کارهای خود را اولویت بندی نکنید، ممکن است تمام وقت تان را صرف کارهای کوچک و بی اهمیت کنید و از رسیدگی به کارهای اصلی باز بمانید. وقتی برنامه ی زمانی کارهایتان را می نویسید، آنها را با عناوین ضروری یا اختیاری نام گذاری کنید.
10. چند کار را همزمان انجام می‌دهند
عده ای تصور می کنند با انجام همزمان چند کار، به کارهای بیشتری رسیدگی می کنند؛ اما اینکه سعی کنید چند کار را همزمان انجام دهید، نشانه ی مدیریت بد زمان است. خیلی به خودتان فشار نیاورید و در هنگام برنامه ریزی معقولانه عمل کنید.
به این سوالات پاسخ دهید: آیا از نظر روحی این پتانسیل را دارید که هر شب با دوستان خود به گشت و گذار بپردازید؟ آیا زمان اختصاص داده شده برای انجام کاری کم نیست؟ آیا می توانید کارهای مربوط به چند پروژه را همزمان انجام دهید؟
اگر فکر می کنید امکان ندارد این همه کار را همزمان انجام داد، بهتر است آنها را یکی یکی انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است از عهده ی انجام برخی کارها برنیایید.
11. خود را خیلی خسته می‌کنند
وقتی می گویند مدیریت زمان فردی افتضاح است، احتمالا شخصی را تصور می کنید که روی کاناپه دراز کشیده، چایی می خورد و وقت خود را تلف می کند.
حقیقت چیز دیگری است. برخی افراد سعی می کنند وظایف سنگین به انجام برسانند و خیلی خودشان را خسته می کنند، نتیجه ی کار این است که زیر این بار سنگین کمر خم می کنند و از حرکت باز می ایستند. آنها معمولا کارها را به تعویق می اندازند یا سعی می کنند در آخرین دقایق انجام دهند. این افراد در مسیر مستقیم و یکنواختی کار نمی کنند، بلکه چنان با شتاب گام بر می دارند که تمام انرژی خود را از دست می دهند و تا مدت ها دست از کار می کشند.
افراد ناموفق به خاطر تصمیمات اشتباهی که در مورد مدیریت زمان می گیرند، خود را خسته می کنند. اگر شما هم چنین رویه ای در پیش گرفته اید، در آن تجدیدنظر کنید.
12. ساعات زیادی مقابل صفحه نمایش‌ها هستند
در عصر دیجیتال، خیلی ها مجبورند ساعت ها پشت رایانه بنشینند و به صفحه نمایش چشم بدوزند؛ اما نیاز نیست در وقت فراغت و استراحت خود هم در شبکه های اجتماعی چرخ بزنید و مدام به صفحات اینستاگرام و فیس بوک مراجعه کنید. استفاده طولانی مدت از شبکه های اجتماعی باعث آشفتگی مغز می شود. به جای اینکه بعد از ساعت ها استفاده از رایانه و انجام وظایف شغلی، اوقات فراغت خود را در شبکه های اجتماعی سپری کنید، پ بهتر است عادت دیگری برای خود پیدا کنید، مثلا شروع به خواندن کتاب یا ورزش کنید.
13. در انجام کارها عجله می‌کنند
گاهی برخی افراد برای اینکه کارهای بیشتری انجام دهند و بهره وری شان را بالا ببرند، در انجام کارها عجله می کنند، در نتیجه کارهای بیشتری برای خود می تراشند و مدام مجبورند اشتباهات شان را اصلاح کنند. پس به جای اینکه خیلی عجله کنید، آرام باشید، از انجام چند کار به صورت همزمان خودداری کنید و برای انجام دادن کاری عجله نکنید. باید بدانید نتیجه ی عجله کردن در انجام کارها، ناتمام ماندن یا اشتباه انجام دادن آنهاست.

 

منبع: یوکن

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *