انگیزهحذف افکار منفیمقالات

این چهار کار در اول صبح دلیل شکست ۹۹ درصد مردم است

0
بدون شک شما بارها و بارها درباره فرمول موفقیت خواندید و شنیدید. راه های جالب و متنوعی برای موفقیت وجود دارد که شک ندارم بیش تر شما آن ها را امتحان کردید. اما فکر نمی کنم تا به حال در مورد فرمول شکست زیاد کنجکاو شده باشید چون هیچ کس دوست ندارد شکست بخورد.
اما به نظر من دانستن فرمول شکست بسیار مهم است. قصد دارم در این مقاله درباره کارهایی صحبت کنم که باعث کم شدن احتمال موفقیت شما می شود و به شما کمک می کنند تا شکست بخورید. البته منظور من فرمول کلی شکست نیست بلکه کارهایی است که اگر بعد از بیدار شدن از خواب آن ها را انجام دهید، شما را به سمت شکست هل خواهند داد.
شاید این کارها از نظر شما بسیار ساده و پیش پا افتاده باشند اما تاثیری که می گذراند بسیار بیشتری از چیزی است که فکر می‌کنید. در ادامه با این موارد بیش تر آشنا می شویم.
1) به تعویق انداختن زنگ هشدار ساعت
معمولا بیشتر ما عادت داریم با صدای زنگ ساعت بیدار شویم اما شاید شما هم مثل خیلی ها، دوباره هشدار زنگ را برای چند دقیقه بعد تنظیم می کنید و می خوابید. طبق بررسی های انجام شده، این کار به ظاهر ساده اثرات منفی بر زندگی و موفقیت شما دارد حتی اگر فقط برای پنج تا ده دقیقه هم چرت بزنید باز هم عادت خوبی نیست و باعث کم شدن کارایی تان می شود.
بیش تر متخصصان خواب به ما توصیه می کنند با اولین هشدار زنگ ساعت مان از خواب بیدار شویم و سعی نکنیم دوباره بخوابیم.
دلیل این توصیه این است که اگر شما وقتی زنگ هشدارتان را خاموش می کنید و دوباره می خوابید، وارد یک چرخه خواب عمیق می شوید و حتی اگر زمان کمی هم بخوابید، باز هم در طول روز کسل خواهید بود.
یکی از بهترین توصیه هایی که من درباره بیدار شدن از خوب خواندم، مربوط به کتاب قانون پنج ثانیه است که نویسنده کتاب مل رابینز به ما توصیه می کند به حالت معکوس تا پنج بشماریم و مثل موشک خودمان را از تخت خواب به بیرون پرتاب کنیم.
این نکته را هم فراموش نکنید خواب کافی یکی از عواملی است که به ما کمک می کند صبح ها زنگ هشدارمان را به تعویق نیاندازیم. پس سعی کنید که شب ها به وقع بخوابید. البته اگر یک شب موفق نشدید به موقع بخوابید صبح باز هم زنگ هشدار خود را خاموش نکنید و دوباره نخوابید تا روز پر نشاط تری داشته باشید.
البته الگوی خواب هر کسی با دیگری تا حدی فرق دارد. توصیه می‌کنم الگوی خواب‌تان را که ممکن است شبیه چهار حیوان باشید در این مقاله پیدا کنید و بهترین الگو را برای خواب خودتان پیدا کنید.
2) قهوه و چایی خوردن
بیش تر آدم ها فکر می کنند به محض بیدار شدن باید قهوه بخورند تا سر حال شوند اما متاسفانه این کار هم مثل مورد اول اشتباه است و شانس موفقیت تان را در طول روز کاهش می دهد.
طبق بررسی روانشناسان بدن ما بین ساعت 8 تا 9 صبح، به صورت طبیعی مقدار زیادی هورمون استرس یعنی کورتیزول ترشح می‌کند، و اگر در این زمان یا زودتر از آن قهوه بنوشید، چون کورتیزول کم تری در بدنتان ترشح می شود، به همبن کارایی و تمرکزتان هم کاهش می یابد.
پس بهترین راه حل این است که بعد از ساعت 9:30 سراغ نوشیدن قهوه یا چایی بروید. فراموش نکنید این موارد به ظاهر ساده هستند اما بررسی های علمی در مورد آن ها صورت گرفته و انجام دادن این موارد می تواند موفقیت و کارایی شما را تحت تاثیر قرار دهد.
3) نشستن یا بی حرکت ماندن در رختخواب
شما بعد از بیدار شدن از خواب سریع بلند می شوید یا همچنان دراز کش می مانید یا حتی سر جایتان می نشینید؟ گاهی پیش میاید که ما بعد از بیدار شدن دقایق طولانی بی حرکت در حالت درازکش یا نشسته می مانیم. این کار باعث کسلی شما در طول روز می شود و کارایی شما را پایین می آورد.
بهتر است در این حالت بی حرکت نمانید و کش و قوسی به بدن تان بدهید. طبق تحقیقات انجام شده، بی حرکت ماندن بعد از بیداری باعث می شود تا در طول روز بی نشاط باشید. اما وقتی حرکات کششی انجام می دهید روز پر نشاط تری برای شما رقم می خورد.
یکی از این تحقیقات مربوط به امی کادی روانشناس دانشگاه هاروارد است. طبق تحقیقات امی باز کردن دست ها و حالت دادن به آن ها پس از بیدار شدن از خواب باعث می شود شما اعتماد به نفس کافی برای شروع یک روز خوب را داشته باشید.
نکته جالبی که امی کادی به آن اشاره می کند، این است که اگر شما بعد از بیدارشدن از خواب، بازوهایتان را به شکل V باز کنید و بکشید ، شادتر خواهید شد و روحیه‌ ی بهتری خواهید داشت.
4) باز کردن تلگرام و اینستاگرام و ایمیل‌هایتان
شما بعد از بیدار شدن اولین کاری که انجام می دهید، چیست؟ بسیاری از ما، بلافاصله پس از بیدار شدن، سراغ گوشی تلفن همراه مان می رویم و پیام هایمان را چک می کنیم.
من تا چند وقت پیش، به حدی معتاد این کار بودم که ساعت از دستم در می رفت، گاهی تا چند ساعت غرق گوشی می شدم. شاید شما هم مثل من این حالت ها را تجربه کرده باشید. اما خبر بد این است همانطور که حدس می زنید این کار نه تنها درست نیست، بلکه باعث شکست شما در کارهایتان ورسیدن به اهدافتان می شود.
شما وقتی پیام هایتان را چک می کنید، علاوه برا این که فرصت درست بیدار شدن را از خود می گیرید، بلکه باعث می شوید که از همان شروع روز درگیر مشکلات و پیام هایی شوید که شاید به مذاق تان خوش نیایند و روزتان را خراب کنند.
کتابی در این مورد با عنوان هرگز ایمیل هایتان را اول صبح چک نکنید توسط جولی مورگنسترن نوشته شده. او معتقد است:
اگر صبح‌ تان را با خواندن پیام ها و ایمیل‌ها شروع کنید، هرگز نمی‌توانید ذهن‌تان را روی انجام کارهای آن روزتان متمرکز کنید. دلیل این است که پیام ها و ایمیل‌ها پر از مشکلات، درخواست‌ها، سورپرایزها و تذکرها هستند و چون صبح پس از بیداری هنوز ذهن شما اماده نیست، خواندن این پیام ها به احتمال زیاد استرس زیادی به شما وارد می کند. بهتر است این کار را به زمان و مکان بهتری موکول کنید.
این سه مورد را به هیچ وجه ساده نگیرید، زیرا صبح شما مانند زیربنای خانه‌ی امروزتان است اگر صبح نادرستی داشته باشید احتمالا تمام روز را به نادرستی پیش خواهید برد.
حتما برای روزتان برنامه داشته باشید وگرنه این اتفاقات و دیگران هستند که روزتان و زندگی‌تان را برای شما تعیین می‌کنند نه خودتان.
برنامه‌ریزی کردن هر روزتان یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌دانم شاید بارها شنیده‌اید ولی جالب هنوز هم تعداد زیادی از مردم انجامش نمی‌دهند. وقتی هیچ برنامه‌ای ندارید عملا شاید خودتان هم خبر نداشته باشید این دیگران و سایر اتفاقات هستند که برنامه‌ی زندگی‌تان را تعیین می‌کنند.

 

منبع: سوخت جت

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *