اعتماد به نفسانگیزهمقالات

۷ روش برای ارزش دادن به خود

0
یکی از بزرگ‌ترین عقیده‌های اشتباهی که در جامعه وجود دارد این است که قرار دادن خودمان به عنوان اولویت اول، خودخواهانه و مغرورانه است. حقیقت این است که این امر عاشقانه‌ترین کاری است که می‌توانیم برای خودمان و دیگران انجام دهیم. در ادامه با تاب روان همراه باشید.
“شما می‌توانید در سراسر جهان برای پیدا کردن کسی که بیشتر از شما سزاوار عشق و محبت است جستجو کنید و این شخص را در هیچ جا پیدا نخواهید کرد. شما، خودتان، همانند هر کس در جهان، سزاوار عشق و محبت هستید. “- بودا
عزیزانمان و کسانی که دوستشان داریم هنگامی که در یک فضای خوب هستیم و از انرژی زیادی برخورداریم، به دست می‌آیند. زمانی که کامل هستیم به نفع افراد اطرافمان است و زمانی که ما رشد می‌کنیم زندگی خوشایند می‌شود. با این حال، ما متقاعدیم که همه چیز در نهایت از هم می‌پاشد و درست نیست که شخصی که در قلب، بدن و ذهن ما زندگی می‌کند را در وهله‌ی اول قرار دهیم.
اولندا میبره می‌گوید، به یاد دارم قبل از اینکه شوهرم را ملاقات کنم، شروع به کنار گذاشتن برخی از روابط سمی در زندگی‌ام کردم؛ در آن زمان اجازه می‌دادم از من سوءاستفاده شود. آن‌ها تقاضاهای زیادی داشتند اما در عوض کاری برای من انجام نمی‌دادند؛ زمانم، داراییم، احساسم را برای آن‌ها گذاشتم.
هنگامی که اولویت‌هایم تغییر پیدا کرد، شروع به دادن عشق بیشتری به خود کردم. نه تنها احساس شگفت انگیزی به من دست داد، بلکه قبل از اینکه بتوانم به شخص دیگری عشق بورزم، باید این عشق را در درون خودم به وجود می‌آوردم. خوشبختی جدیدی در من به وجود آمد و به جای تلاش برای درست کردن این روابط، به خودم گفتم که “من دوست داشتنی و ارزشمند” هستم. من بر روابط شکوفا تمرکز کردم و از روابط سمی بیرون آمدم.
اولویت دادن به خود، شما را قادر می‌سازد به فردی بهتر برای خودتان تبدیل شوید و همچنین در روابطی که در طول مسیر ایجاد می‌کنید نیز بهتر خواهید بود. تصمیماتی که ما در یک فضای دوستانه می‌گیریم بسیار بهتر از انتخاب‌هایی هستند که در گناه و کمبود انجام می‌دهیم.
در ادامه به معرفی هفت روش برای شروع ارزش دادن به خود و تبدیل کردن خود به شخصی مهم در زندگی می‌پردازیم. همه چیز با شما آغاز می‌شود.

 

 

1. خود را با دیگران مقایسه نکنید.
مقایسه خودمان با دیگران، کار بی‌فایده‌ای است. ما نه تنها به دنبال چیزهایی که نداریم هستیم، بلکه خودمان را در این احساس کمبود می‌بینیم. زمانی زندگی دیگران را تجربه نکردیم، احساسات آن‌ها را نمی‌دانیم‌ و تجربیاتشان را نداشته‌ایم خود را با اطلاعاتی مقایسه می‌کنیم که واقعیت ندارند.
مقایسه کردن تمرکز شما را از بین میبرد و بر روی آن شخص قرار می‌دهد، با این حال، قدرت شما بر چیزهایی است که می‌تواند در زندگی شما تأثیر بگذارد. شما یک شخص منحصر به فرد هستید و هیچ کس در دنیا مانند شما وجود ندارد.
تمرکز خود را بر چیزهایی که در زندگی شما هستند قرار دهید و به فردی که در آینه است توجه کنید. او دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است. کمال گرائی درونی را کنار بگذارید و از لبخند خود، استعدادهایتان، آنچه که ارائه می‌دهید، قدردانی کنید. دیدن ارزش خود سریع‌ترین راه برای تغییر تمرکز برای قرار دادن در جای مناسب آن است.

 

2. قانع نباشید.
برخی افراد فقط به خاطر حقوق آن در شغلی می‌مانند که دوست ندارند. دیگران در روابطی می‌مانند که دیگر احساسی برای آن ندارند. بعضی از ماها با دوستانی داریم که برای ما مفید نیستند. به هر چیزی که قانع شوید، ارزشش را ندارد. شما شایسته صلح و آرامش هستید.
اگر به طور دائمی به خودتان می‌گویید “باید چیزی بهتر از این باشد”، احتمالاً در حال قناعت هستید. به کم قانع نباشید. تلاش کنید تا بهترین‌ها را به دست بیاورید.

 

3. شروع به قدردانی کنید
قدر تختی که در آن‌ می‌خوابید را بدانید. قدر همسر خود را بدانید. قدر لباس‌هایی که بر تن دارید، ماشین خود؛ غذا که می‌خورید را بدانید. اما فراموش نکنید که قدر آنچه را که به جهان می‌آورید‌ را نیز بدانید. شادی که به دیگران منتقل می‌کنید را مشاهده کنید. به تأثیر این شادی و اثرات آن فکر کنید. فقط به این دلیل که شما آگاه نیستید، به این معنا نیست که نمی‌توانید بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید، رشد و پیشرفت داشته باشید. هرچه بیشتر از خود قدردانی کنید، شادی بیشتری در زندگیتان جاری می‌شود.

 

4. روابط سالم خود را تقویت کنید
خودتان را از هر چیزی که به شما احساس بدی می دهد، دور کنید. در کنار افرادی باشید که زندگی شما را معنی‌دارتر می‌کنند. خود را در موقعیتی قرار دهید که حداقل دو نفر به شما انرژی داده، شما را سمت آرزوهایتان سوق داده و شما را به خاطر کسی که هستید، بدون هیچ تغییری، دوست بدارند. روابط توسعه دهنده و توانمند ساز به ما یادآوری می‎‌کنند که تنها نیستیم و قلب ما را به روی دیگران باز نگه‌ می‌دارد.

 

5. نه گفتن را بیاموزید
در حالی که ما اینجا هستیم که به یکدیگر کمک کنیم گاهی این کار به بهای سلامتمان تمام می‌شود. گاهی اوقات ما بیشتر‌ از آنچه می‌توانیم به دیگران کمک می‌کنیم و به‌ آن‌ها اجازه نمی‌دهیم تا از تجربیات خود چیزی بیاموزند. کمک کردن به طور مداوم با تعهد ی بی قید و شرط منجر‌ به ناراحتی می‌شود. در عوض با انجام کاری که حس می‌کنید درست‌ است به‌ خودتان احترام بگذارید. نه گفتن‌ می‌تواند عامل رهایی‌ و آزادی باشد زیرا هنگامی که به دیگران‌ نه می‌گوییم، در اصل به‌ خودمان و خواسته‌هایمان بله می‌گوییم و در این صورت با ارزش‌های خود هماهنگ خواهیم بود. به خودتان اجازه دهید تا‌ گاهی نه بگویید. این‌ تمرین باعث می‌شود تا اعتماد به نفس شما افزایش‌ یافته و دیگران‌ ارزش‌ و احترام بیشتری‌‌‌ را برای شما قائل باشند.

 

6. مرزهای‌ سالمی را برای‌ خود تعیین کنید
تعیین مرز برای داشتن روابطی دو طرفه و قابل احترام ضروری است. ممکن است باور این موضوع سخت باشد اما تعیین مرز، آزادی را به همراه دارد زیرا هنگامی که تمامی آرزوهای ما به وضوح مشخص است دیگر نیازی به ایجاد دیواری بین طرفین نخواهد بود. مرزها اعتماد به نفس و ارزش ما را نشان خواهند داد. یک عزت نفس سالم چگونگی برخورد دیگران با شما را به آن‌ها نشان می‌دهد و هنگامی که شخصی خاص شما را مجبور می‌کند تا مرزهای خود را بشکنید، شما نسبت به مرزهای خود استوار باقی خواهید ماند.

 

7. به ندای قلب خود گوش کنید
همه ما چیزی داریم که به زندگی ما امید و معنی می‌بخشد. گوش دادن به ندا درونی که عامل سعادت و خوشبختی تان است را فراموش نکنید و نسبت به خواسته‌های بیهوده و چیزهای کوچکی که حواس شما را پرت می‌کنند، آگاه باشید. بر روی هدف خود متمرکز باشید زیرا رویاها هرگز از بین نمی‌روند، بلکه تنها به تعویق می‌افتند.
اشتیاق‌های ما به هر اندازه‌ای که هستند می‌توانند کوچک و یا بزرگ باشند و ما می‌توانیم در زندگی خود یک یا چند اشتیاق و علاقه داشته باشیم. به ندا و خواسته‌های قلب خود گوش فرا دهید و هرکدام را، اگر می‌توانید، در زمان خود انجام دهید. خود را تشویق کنید تا تمامی آن کارها را انجام دهید و راهی برای زندگی خود پیدا کنید تا هنگام به تحقق رساندن رویاهایتان از خود پشتیبانی کنید. همه چیز در زندگی‌مان با ما شروع می‌شود و روابط ما را می‌سازد و به آن‌ها شکل می‌دهد. بنابراین با عقل جور در می‌آید تا به اندازه‌ای که به دیگران عشق می‌ورزید و از آن‌ها مراقبت می‌کنید و به آن‌ها شادی می‌بخشید برای خود نیز این خواسته‌ها را در نظر بگیرید. با بودن به بهترین شکل خود می‌توانید با عشق، زیبایی و مهربانی زندگی کنید.

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *